Suwak matematyczny

Spokojnie, nie logarytmiczny :)

Zapewne każdy z nas z dzieciństwa kojarzy wycinane z kart pracy "suwaczki". Przeróżne! Ortograficzne, sylabowe i oczywiście matematyczne. Suwak to najczęściej kartonik z odpowiednimi otworami oraz paskami papieru, które przeciągamy przez "okienka" i odpowiednio dopasowujemy. Bardzo prosta rzecz, ale także przydatna! Niektóre wydawnictwa dodają suwaki do tzw. wyprawek, ale nie zawsze znajduje się tam suwak dotyczący matematyki. Postanowiłam takowy stworzyć i Wam udostępnić. 


Takie suwaki wykorzystać można na różne sposoby. Uczniowie mogą sami "tworzyć" działania zamiast zapisywania przykładów. Nauczyciel może narzucać działanie, a uczniowie odwzorowując mogą je rozwiązywać czy to na czas, czy zwyczajnie dla treningu. Mogą również w parach nawzajem przygotowywać dla siebie przykłady. Można wykorzystać je do pracy, w której odwracamy schemat nauczania i motywujemy uczniów do tego by oni tworzyli dla klasy i nauczyciela zadania, by korygowali umyślne błędy nauczyciela. 
Po prostu kolejne "coś", które ma sprawiać, aby wykonywanie obliczeń w obrębie czterech podstawowych działań nie było nudne, jednolite,


Mój zestaw, to szablon kartoników z okienkami oraz pasków do przewlekania. Paski zawierają liczby od 0 do 10 lub od 0 do 9, a także "białe pola". Jeden z pasków zawiera symbole podstawowych działań. Suwak umożliwia wykonywanie dodawania i odejmowania w zakresie 20, a także dzielenia i mnożenia w zakresie 100, stąd po prawej stronie równości mamy możliwość zagospodarowania aż 3 pól.Mam nadzieję, że przyda się Wam taka drobnostka. Jeśli ktoś chętny, pliki do pobrania są TUTAJ.

Dajcie znać czy lubicie :)

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty