Plan lekcji odrobinę inaczej

Sześciolatek, siedmiolatek - dziecko rozpoczynające edukację w klasie 1. Znajduje się
w stresującej sytuacji, w nowym otoczeniu pełnym zasad i reguł. Jak się w tym odnaleźć? Dziecko
w tym wieku wie i rozumie, że czas upływa. Dostrzega regularności. Jednak to wszystko nie jest dla niego tak proste jak wydawać się może dorosłym.

Kiedyś, kładąc spać pewną sześciolatkę, wówczas pierwszoklasistkę, zaproponowałam, że spakujemy się do szkoły na następny dzień, by mogła rano dłużej pospać i zaoszczędzić mamie nieco pracy. Niestety, nie udało się. Pomijając w tej sytuacji wszystkie okoliczności, chciałam zwrócić uwagę na proste i logiczne zdanie dziewczynki "Ale po co mi plan lekcji? Przecież ja i tak nie potrafię czytać." 

Fakt, dzieci szybko uczą się czytać, choć każde w nieco innym tempie. Prędzej czy później będą
w stanie przeczytać swój plan zajęć, a do tego czasu mogą robić to za nie rodzice. Jednak nie dało mi to spokoju i zastanawiałam się, co można zrobić. W końcu dzieci w tym wieku już bardzo ładnie zapamiętują znaczenia symboli...

Moja propozycja - po przeszukaniu internetu wydaje się, że dość "nowa" - to plan lekcji w formie ikon, obrazków. Domyślam się, że wiele z was jednak tworzy takie plany (a ja nie dotarłam po prostu do tych części internetu).

Przygotowałam szablon planu zajęć:
Zwyczajny, z wolnymi polami na wpisanie godzin. Do niego jednak stworzyłam takie etykiety:


Dzięki nim stworzyć możemy z naszymi uczniami plan zajęć wspólnie podczas lekcji. Dzieci wycinają elementy, a następnie przyklejają w odpowiedniej kolejności na swoich planach. Możemy również przygotować dla uczniów gotowe plany zajęć, korzystając ze znanej kombinacji klawiszy "ctrl + c" oraz "ctrl + v". 


Pliki są tym razem w formacie jpg, by umożliwić uzupełnienie godzin oraz ewentualne pokolorowanie rysunków w dowolnym programie graficznym. Pierwszy plik zawiera szablon planu zajęć, drugi natomiast jest zbiorem etykiet dla jednego ucznia (z odpowiednim zapasem uwzględniającym różnice w programach placówek).

Oczywiście chętnie podzielę się tym z innymi. Chętnych proszę o kontakt w komentarzu tutaj lub na facebook'u. Chciałabym jednak zaznaczyć, że są to grafiki wykonane przeze mnie (z pomocą ogólnodostępnych czcionek, kształtów) dlatego będzie mi bardzo miło gdy polecicie mnie swoim znajomym i podzielicie się swoją opinią i efektami pracy :)

Miłej niedzieli!


Komentarze

  1. Magda! Ja poproszę :) Mam pierwszoroczniaka w rodzinie :))

    OdpowiedzUsuń
  2. Moj pierwszak co prawda umie juz czytac calkiem niezle ale taki obrazkowy plan i tak uwazam za super pomys.
    Tylko u nas ze wzgledu na fakt, ze nie mieszkamy w Polsce przydalyby sie tez ikonki "matematyka" "francuski" "polski" "arabski" "odkrywanie swiata "/"srodowisko przyrodnicze"/"historia i geografia"/"nauka science" (po francusku caly przedmiot nazywa sie "odkrywanie swiata" ale sklada sie z kilku skladowych), "edukacja cywilna i moralna"

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty