Froeblowskie dary - wykorzystanie w edukacji matematycznej

Mam nadzieję, że od teraz będę pisać częściej gdyż szczęśliwie obroniłam licencjat :)

Miesiąc temu miałam możliwość uczestniczyć w szkoleniu "Dary - froeblowskie klocki, które bawią i uczą. Program wychowania przedszkolnego DAR ZABAWY opracowany na podstawie koncepcji pedagogicznej Froebla." 

Kim był Friedrich Fröbel? To niemiecki pedagog, autor tzw. ogródków dziecięcych. Nauczycielom raczej nie ma potrzeby przybliżać jego sylwetki, gdyż jest to postać ważna dla historii wychowania. Pozostałe osoby zachęcam do zapoznania się z informacjami na jego temat w internecie, chociażby na "nieśmiertelnej" wikipedii

Szkolenie w którym uczestniczyłam organizowane było przez Froebel.pl. A co się na nim działo - o tym poniżej. 
Źródło: www.facebook.com/FROEBELpl
Najbardziej zapadła mi w pamięć osoba Pani prowadzącej. Zazwyczaj w prowadzących szukam takich cech jak swoboda, energiczność, radość, pasja i otwartość. Zdecydowanie Pani Katarzyna posiada te wszystkie cechy i to w niesamowitej ilości! I okazuje się, ze rymować może się wszystko, wiecie?
Jeśli chodzi o sam opis programu - zapraszam was wszystkich na szkolenia oraz stosowne strony internetowe. A dziś skupię się nieco bardziej na samych darach i ich wykorzystaniu w edukacji matematycznej. 

Dary - to pomoce dla dzieci, przedmioty wykorzystywane w wieloraki sposób. Służą one dziecięcej zabawie i nauce, rozwijając jego aktywność w sposób wieloaspektowy. Świetnie stymulują twórczo i konstrukcyjnie! 
Nie mam możliwości opisania każdego daru osobno, nie chcę również tego robić, bo tak naprawdę tego trzeba dotknąć, zobaczyć, doświadczyć. Miks elementów z poszczególnych darów można zobaczyć na poniższym zdjęciu:
Źródło: www.facebook.pl/FROEBELpl
Dary to 14 pudełek z tajemniczą zawartością. Wprowadzanych w fantastyczny sposób, z dozą tajemniczości, który doskonale stymuluje twórczo i poznawczo oraz kształtuje umiejętności językowe dzieci. Chciałam dziś podzielić się moimi spostrzeżeniami jak można wykorzystać je w edukacji matematycznej. 

Już sam moment wprowadzania darów rozwija umiejętności przydatne w uczeniu się matematyki. Chociażby umiejętność dostrzegania i określania cech jakościowych i ilościowych czy umiejętność wnioskowania. 

W skład darów wchodzą różnorodne drewniane klocki, figury, koraliki, pastylki, patyczki i zestaw wełnianych piłeczek, które podbiły moje serce. Wiem, że muszę je mieć i kiedyś tego dokonam :)
A oto dwie spośród nich:
Źródło: www.facebook.pl/FROEBELpl
Zaczarowały mnie swoim zastosowaniem. Oczywiście również tym matematycznym (szukanie wspólnych cech, przeliczanie, dopasowywanie w pary, kształtowanie wyobraźni) ale przede wszystkim - jako świetny "rekwizyt" do wszelkich zabaw aktywizujących i integracyjnych

Klocki (różnorakie :)) - ich przydatność jest oczywista - zabawy konstrukcyjne zarówno twórcze jak i według określonego wzoru. Oba te przypadki stawiają dziecko w sytuacji jakiegoś zadania i dają radość z osiągniętego celu, który jest widoczny i namacalny. Ponadto możemy je przeliczać, dopasowywać, klasyfikować. Ćwiczyć słownictwo związane z bryłami geometrycznymi, uczyć się przewidywania skutków własnych działań, kształtować świadomość celu. 

Figury geometryczne - w tym również połówki pierścieni, patyczki i pastylki. I znów możliwości są niemalże nieograniczone. Czy to liczenie, czy ćwiczenie nazewnictwa, czy klasyfikowanie. Ponadto kształtowanie orientacji przestrzennej(na kartce papieru), tworzenie i odtwarzanie rytmów, przekładanie jednych reprezentacji na inne, przekraczanie progu dziesiątkowego, odwzorowywanie, tworzenie zgodnie ze wzorem, z osią symetrii, szeregowanie. I możliwość tworzenia pięknych mozaik-ilustracji.

Koraliki - podobnie jak powyższe pomoce, stwarzają możliwość realizowania wielu zagadnień. Szczególnie zaś przeliczania, rytmów, czy dodawania i odejmowania. 

Ponadto dary rozwijają umiejętności dotyczące innych obszarów rozwoju dziecka, są naprawdę świetne!

Ten opis oczywiście nie wyczerpuje w żadnym stopniu tematu. Ale mam nadzieję, że jest zachętą do przyjrzenia się tym pomocom i programowi nieco bliżej. 

Zachęcam do zajrzenia na stronę Froebel.pl oraz stronę na facebooku

Podzielcie się opiniami na ten temat. Spotkaliście się kiedyś z darami? A może są tutaj froeblanki? Piszcie w komentarzach :)

Komentarze

Popularne posty