I ty możesz tworzyć grafiki! – narzędzie youcreo

Nauczyciel, szczególnie na etapie przedszkola i edukacji wczesnoszkolnej, napotyka na przeróżne zadania – musimy być trochę artystami, trochę majsterkowiczami, trochę naukowcami… Długo wymieniać. W obecnych czasach nie sposób również obyć się bez zadań związanych z wykorzystaniem komputera. Nie każdy jednak musi mieć dyplom informatyka – stąd pomysł na cykl notek, w których przedstawiać będę przeróżne narzędzia dostępne w sieci, które ułatwiać mogą pracę nauczyciela, a nierzadko sprawiać efekt „wow”.

Źródło: youcreo.com
Na początek chciałam zatrzymać się przy narzędziu, które pomóc może niejednemu nauczycielowi, który ma za zadanie przygotować plakat, ulotkę, zaproszenie czy jakąkolwiek inną grafikę. Ja co prawda najczęściej używam photoshopa, ale to drogi i skomplikowany program. Darmowy i prosty, a do tego online jest natomiast… youcreo!

Youcreo.com to witryna będąca jednocześnie narzędziem do tworzenia grafik jak i bazą projektów. Ogromną zaletą jest to, że jest ona polskojęzyczna.  Youcreo umożliwia tworzenie grafik zarówno do druku, jak i do wykorzystania w sieci. Tak zatem możemy przygotować plakat w formacie od A4 do A2, wizytówki, ulotki oraz foldery informacyjne, koperty, pocztówki, tapety na pulpit, internetowe infografiki, a nawet papier firmowy, grafiki postów czy zdjęcia w tle na popularne portale społecznościowe!

Źródło: youcreo.com
Do wykonania wybranej grafiki wystarczy kilka kroków! Po wejściu na youcreo.com warto założyć  bezpłatne konto – strona jest „iinteligentna” i pamięta przez pewien czas tworzony anonimowo projekt, jednak po pewnym czasie (zapewne zmianie IP) projekt zniknie, dlatego warto być zalogowanym! Następnie trzeba kliknąć „Projektuj” i już możemy wybierać interesujący nas format, typ grafiki. Po kliknięciu w wybrany format aplikacja wczytuje widok typowy dla różnych kreatorów. U góry zamieszczone są podstawowe funkcje dotyczące dodawania stron, grafik czy tekstu do projektu, jego zapisywania, pobierania a także zlecenia druku wybranej drukarni (oczywiście to taka „luksusowa” opcja J). Po prawej stronie mamy możliwość wyboru interesującej nas strony oraz narzędzi związane z nawigacją jak linijka, powiększenie czy widok pełnoekranowy. Najważniejsza jest jednak strona lewa. Tutaj zamieszczono coś na wzór „paska narzędzi”. Kluczowa jest zakładka „szablony” – mamy możliwość wybrania dla każdego z oferowanych formatów od kilkudziesięciu do nawet kilkuset gotowych szablonów, w których wystarczy zmienić zdjęcia i tekst na własne. Oczywiście można je również dowolnie modyfikować, a także tworzyć własne. Pomocny w tym jest ogromny zasób grafik tła, grafik tekstu oraz po prostu symboli i obrazków. Dużym ułatwieniem w szukaniu odpowiednich grafik jest wyszukiwarka w języku polskim.  Można oczywiście wgrywać własne zdjęcia przez zakładkę „moje pliki”. Cenna jest także zakładka „siatki”, która sprawi, że np. tworząc ulotkę nie trzeba będzie spędzać długich minut na dzieleniu grafiki na równe części. 


Źródło: youcreo.com

Słowem: niesamowite narzędzie dla każdego, kto chce tworzyć grafiki, które wyglądają profesjonalnie! Gdy nasz projekt jest gotowy wystarczy kliknąć „pobierz” i wybrać format JPG lub PDF. Dostępne są również opcje „JPG do druku” oraz „PDF do druku”  - te niestety są płatne, mają natomiast świetną jakość do profesjonalnego wydruku poligraficznego. Na zwykłe potrzeby wystarczą jednak darmowe opcje.Ja jestem szczerą miłośniczką photoshopa, jednak to narzędzie mnie przekonało! Czasem sama po nie sięgam, gdy mam niewiele czasu by stworzyć prostą grafikę lub ulotkę. Tworzyłam za jego pomocą również książkę – świetna zabawa! Kto spróbuje? Może ktoś chce się pochwalić swoim dziełem?

Komentarze

Popularne posty