Dobble w 5 minut - DIY

Jestem miłośniczką gry nazywanej "Dobble" lub w wersji anglojęzycznej "Spot it!". Jak niektórzy być może pamiętają - kiedyś w ramach pracy zaliczeniowej przygotowywałam własne karty do tej gry o tematyce szpitalno-komiksowej. Miały one bowiem za zadanie rozweselać dzieciaki przebywające w szpitalu. Więcej na ten temat można przeczytać w tym poście.

Od tego posta minęło sporo czasu. Kilka miesięcy temu, spiesząc z pomocą jednej z koleżanek odkryłam stronę www.dobble.gorfo.com . Strona ta jest formą internetowej aplikacji, która świetnie sobie radzi z algorytmem, który odpowiada za grę w dobble. Dzięki tej aplikacji można stworzyć dowolne dobble w ciągu kilku chwil. Jak to zrobić?

1. Wchodzimy na stronę www.dobble.gorfo.com. Strona jest tłumaczona na język polski, ale tłumaczenie to momentami przypomina to rodem z alliexpress :) Klikamy "Generator".

2. W pierwszym rozwijanym menu wybieramy ilość kart/symboli. Pojawia nam się następujący widok:
3. W tych rubrykach wpisujemy słowa i wybieramy rodzaj oraz kolor czcionki naszych "symboli" lub wgrywamy obrazki z sieci. Jeśli chcemy wstawić własne zdjęcia to musimy je gdzieś "zahostować", czyli wgrać do sieci - są ku temu różne serwisy.

4. Generator automatycznie rozmieszcza symbole na kartach zgodnie z algorytmem. Nie wygląda to jednak zbyt dobrze - niektóre są zbyt małe, inne zbyt duże. Wystarczy wybrany symbol kliknąć i na dole pojawiają się opcje edycji - kolor, czcionka, wielkość czy obrót.


5. Gdy zakończymy edycję naszych Dobble pozostaje je pobrać. Jak to zrobić? Tutaj pojawiają się drobne problemy. Symbol pobierania, który został przetłumaczony jako "oszczędzanie" pobiera nam plik w formacie, w którym możemy go wgrać ponownie do aplikacji i edytować. By jednak pobrać wersję do wydruku klikamy "drukuj" i wybieramy z menu "Zapisz jako pdf" lub od razu drukujemy. Gotowe! Wystarczy wyciąć i ewentualnie zalaminować.


Ta aplikacja pozwala stworzyć dobble w dosłownie kilka minut. Teraz jeszcze chętniej będę tworzyła własne warianty tej gry.
Kto jeszcze lubi dobble? Kto spróbuje? Piszcie!

Komentarze

Popularne posty