sobota, 11 marca 2017

Wiosenne liczby - przyroda i matematyka

Dziś nietypowo, bez zdjęć, bo dopiero przymierzam się do wykonania tego. Brakuje mi kluczowego elementu, czyli ziemi. Ale o co właściwie chodzi?

Ostatnio na forum dla nauczycieli poruszano kwestie "ludzików" z trawą na głowie. Jest to taka dość stara, ale nadal atrakcyjna forma wysiewu owsa wielkanocnego albo rzeżuchy. Obserwując to pomyślałam, że skoro można ludzika, to czemu nie liczby? Przedstawiam zatem mój plan, a efektami chwalić się będę gdy coś zakiełkuje :)

Przybory:
- ziemia doniczkowa
- nasiona (najlepiej owsa lub rzeżuchy) 
- tektura
- bawełniane nici lub sznurek ogrodowy
- podkolanówka nylonowa
- tacka plastikowa


Z tektury wycinamy kształt wybranej liczby. Tak powstały szablon "ubieramy" w podkolanówkę i zaczynamy napełniać ziemią. Dla ułatwienia można ją lekko zwilżyć, żeby była bardziej lepka i zbita. W miejscach, które są zakrętami, zagięciami formowanie warto zabezpieczyć owijając nićmi w kilku miejscach. Na wierzchniej warstwie ziemi rozsypujemy wymieszane z ziemią nasiona. Jeśli w pewne miejsca trudno jest dotrzeć, wystarczy zrobić kilka małych dziurek i przez nie powpychać nasionka. Całość kładziemy na tacce i spryskujemy obficie wodą. 

Ciekawe, co z tego wyjdzie :) Jak mi coś wyrośnie - dam znać! Ktoś spróbuje? 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz